EARLY WORKS 10.06-15.7.2016

EARLY WORKS 10.06-15.7.2016

EARLY WORKS

Piotr Bruch , Natalia Janus-Malewska, Klaudia Jaskulska, Marta Knaflewska, Artur Malewski, Marcin Papis, Uladzimir Pazniak, Aleksandra Ska, Łukasz Skąpski, Piotr Skiba, Zbigniew Taszycki, Adam Witkowski

kurator wystawy: Artur Malewski

10.06-15.7.2016

Wystawa realizowana w ramach cyklu 'Poza widzialnym 2016′ dofinansowanego z budżetu Miasta Gorzowa.

W ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego 2016.

Trudno jest cokolwiek powiedzieć o wczesnych pracach, ponieważ nigdy wcześniej nie zostały one upublicznione, brak im rzetelnej analizy krytycznej, bądź odeszły w zapomnienie lub z jakiś przyczyn uznane zostały za nieważne. Pomimo tego, ich istotą jest niczym nieskrępowana namiętność i bezpretensjonalność z jaką zostały stworzone. Być może wielkimi dziełami nie są i być może nie aspirują by nimi się stać. Jednak można w nich dostrzec potencjał ich twórców, oraz rozwijające się strategie artystyczne. Zaproszeni do wystawy artyści dokonali wyboru swoich prac i tym samym zdefiniowali je jako wczesne. Wystawa Early works w Galerii Terminal08 jest prezentacją prac wykładowców oraz studentów związanych ze szczecińska Akademią Sztuki.

Zabieg ten nie ma na celu przeniesienia archaicznej relacji mistrz i uczeń, ale zbudowania wspólnej płaszczyzny, której głównymi bohaterami są tytułowe Early works. O ile w przypadku wykładowców wskazanie takiej pracy z bogatego repertuaru twórczości wydaje się proste, to dla zaczynających swoją drogę artystyczną studentów skazuje na przedstawienie siebie w tym szczególnym momencie, na starcie. Początek to najtrudniejszy moment.

Przyjmując porządek chronologiczny, najstarszą z prac jest kaseta magnetofonowa Stilon Gorzów C-60 zatytułowana „Terror” z 1988 roku Adama Witkowskiego, na której zarejestrowana została próba jego zespołu War Zone. Najstarszy członek tej formacji miał 9 lat, a najmłodszy 6, natomiast za instrumentarium posłużyły: keyboard marki Levis, tapczan i poduszki, flet prosty oraz instrumenty strunowe wykonane z listewek i żyłek. Teksty piosnek oparte zostały na cytatach z Biblii oraz piosenkach przedszkolnych. Kaseta ta zostanie po raz pierwszy upubliczniona.

Pochodzące z 1990 roku serie rysunków oraz fotografie (których klisze przeleżały w lodówce 20 lat!) Łukasza Skąpskiego wykonane zostały podczas dwuletniego pobytu w Chinach, o którym sam autor mówi, że był to czas jego dojrzewania artystycznego.

Dwa rysunki z 1993 roku zatytułowane „xxx” i „yyy” Zbigniewa Taszyckiego są wyrazem jego credo: po prostu lubię sobie czasem porysować i powycinać. Pokazane na wystawie prace mają charakter premierowy.

Za wyjątek można uznać fotograficzną dokumentację rzeźbiarskich, drewnianych sukien z 1997 Aleksandry Ska, które tego samego roku zostały wyróżnione w Smirnoff International Fashion Awards. Pomimo tego sukcesu, postanowiła porzucić projektowanie mody i poświęcić się rzeźbie.

„Video-Kamera” Artura Malewskiego z 2000 roku to blisko dwugodzinny zapis pierwszych prób z własną kamerą VHS-C. W materiale znalazły się techniczne możliwości sprzętu, testowanie funkcji kamery oraz artystyczne próby. W skutek czego, utrwalony został wycinek prywatnego życia z okresu studiów.

Ironiczny sposób przywitania Nowego Roku ma dokamerowy performance Piotra Skiby wykonany w 2009 roku na Osiedlu Kosmonautów we Wrocławiu. Autor otwiera szampana na spalonym w sylwestrową noc wraku samochodu.

Z końcem i początkiem wiąże się dyptyk malarski „AB IV R +” z 2012 roku Uladzimira Pazniaka wykonany po zakończeniu służby wojskowej w białoruskiej armii. Przedstawia złożony mundur wojskowy, którego używał w trakcie służby. Najważniejszym elementem był prostokątny szewron z oznaczeniem grupy krwi umieszczany z przodu nad lewą kieszenią tak, aby był maksymalnie widoczny. Informacja o grupie krwi gwarantowała pomoc, w przypadku udzielania jej przez obcych lekarzy.

Usunięcie kłów Natalii Janus-Malewskiej na początku XXI wieku, pozbawiło ją trwale funkcji do których zęby te służą: chwytania i rozszarpywania pokarmu, a także obronnych. Kły nadal przechowuje. W 2013 roku wykonała dwie niewielkie, okrągłe ich betonowe formy.

Marcin Papis w pracy „Ślad” z 2014 roku wykonał silikonowe rękawiczki, na które naniósł swoje nowe i zmienione linie papilarne opuszków palców. Rękawiczki te wykorzystuje do swoich akcji graffiti.

Wyrazem szacunku oraz empatii jest praca „Dla Pani Heleny” z 2014 roku Klaudii Jaskulskiej. Praca została zrealizowana podczas pleneru artystycznego w Skokach. Tytułowa Pani Helena była jedną z kucharek przygotowujących posiłki dla uczestników w ośrodku plenerowym, którą autorka odwiedziła w jej przydomowym ogrodzie. Formą podziękowania za poświęcony im czas był masaż jej zmęczonych po pracy stóp.

W „Martwej martwej naturze” z 2015 roku Marta Knaflewska stworzyła martwą naturę z produktów, które relatywnie często pojawiają się w naszym jadłospisie. Sprowadzając produkty spożywcze do kodu, który je definiuje zwraca uwagę na zjawisko znieczulicy społecznej objawiający się obojętnością na to co w rzeczywistości trafia do naszych żołądków.

Rozpoczęta w 2015 roku praca w procesie Piotra Brucha to prymitywna rysunkowa animacja zatytułowana „Ch. G. 4” (Chore Gówno 4). Proces polega na nadpisywaniu półgodzinnej kasety VHS czteroma klatkami na sekundę wykorzystując wyposażoną w tę funkcję starą kamerę VHS-C.

tekst: Artur Malewski

0 Komentarze Zostaw odpowiedź

    Zostaw komentarz

    Twój komentarz(kliknij przycisk wyślij )

    Udostępnij

    This is a unique website which will require a more modern browser to work!

    Please upgrade today!